Sportovní hala Dobříš, Školní 36, Dobříš
info@nocbojovnikudobris.cz

PRAVIDLA

Na Noci Bojovníků můžete vidět zápasy napříč styly pod pravidly MMA, K-1, BOX a FUSION RULES.

MMA – MIXED MARTIAL ARTS

Smíšená bojová umění jsou fenomén posledních dvou desetiletí, ovšem jeho počátky sahají až do 7. stol. př. n. l., kdy Řekové zavedli na Olympijských hrách Pankration, drsnou směs starověkého boxu a zápasu, ve které byly povolené všechny údery a zápasnické techniky, které by vedly k poražení soupeře.

K-1 rules

K-1 je bojový styl, který je pouze v postoji. Vznikl v Japonsku kombinací nejpopulárnějších a hlavně nejdrsnějších sportů – kombinuje techniky z muay- thai, karate, taekwondo, savate, san shou, kickboxu, boxu a mnoho dalších bojových umění. Pravidla jsou podobná těm z kickboxu, byla však zjednodušena, aby podporovala vzrušující zápasy, které mohou skončit knockoutem. Zásadním rozdílem mezi K-1 a kickboxem je používání kolen v K-1.

FUSION rules / K-1 Extreme

Jednoduše řečeno postojové MMA. Pravidla thajského boxu v malých 4oz rukavicích, které jsou obdobné jako v MMA. Umožnují i lépe chytat soupeře při prováděných technikách. Zápasníci mohou používat veškeré techniky thajského boxu (lokty, kolena, klinče a strhy), oproti MMA však boj na zemi už nepokračuje a začíná se opět v postoji. Zápas nemusí být také ukončený hned při prvním knockdownu – stejně jak v thajském boxu i K-1 přichází počítání a zápas pak pokračuje dál. Tím je boj více reálnější a komplexnější. 

BOX

BOX (BOXING RULES)

Box je úpolový sport, pěstní boj dvou soupeřů ve stejné hmotnostní kategorii, snažících se pomocí úderů pěstmi na pravidly povolenou část hlavy a těla zvítězit buď získáním bodové převahy, nebo vítězstvím k.o. Boj probíhá v ringu, a to výhradně ve stoje. Jakmile se boxer po tvrdém úderu dotkne podlahy jinou částí těla, než chodidly nebo leží v provazech, je v pozici na zemi rozhodčím odpočítáván. V boji se hodnotí pouze údery, které nejsou blokovány nebo zachyceny soupeřem a dopadnou přímo nebo švihem, a to kloubovou částí sevřené rukavice, na přední nebo postranní část hlavy nebo těla od pasu výše.

HISTORIE BOXU

První zmínky o boxu pochází již ze Starověku. Boxovalo se v Mezopotámii, Egyptě, na Krétě, v Řecku a Římě.

OLYMPIJSKÝ BOX

Amatérský box se stal Olympijským sportem. Promotéři turnajů dělali maximum pro zdraví boxerů. Důraz na bezpečnost byl hlavním rozdílem mezi amatérským a profesionálním boxem. V amatérském boxu není důležité vyhrát před časovým limitem na k.o., ale cílem úderu je technicky správně zasáhnout soupeře. Cílem amatérského boxu je vítězství na body (za technickou převahu), tj. předvedení stylu, taktiky, čistoty boje a správného chování.